Koszyk

O tym, że morskie ryby, i to te jak najtłustsze, powinny regularnie pojawiać się na naszych stołach, słyszymy nie od dziś. Dietetycy zalecają je dzieciom, dorosłym, osobom starszym. Poza tym, że są one źródłem zdrowego i łatwo przyswajalnego białka, tajemnicą ich prozdrowotnego wpływu na ludzki organizm są cenne kwasy tłuszczowe Omega-3. Ich obecność w diecie to element wspierania zdrowego rozwoju dzieci i zarazem profilaktyka wielu groźnych chorób dotykających dorosłych.

Korzystny wpływ Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT) na nasze zdrowie został odkryty stosunkowo niedawno. Dziś wiemy, że są one wprost niezastąpione, a naukowcy odkrywają coraz więcej dobrodziejstw płynących z ich spożywania. Najbogatszym źródłem tych najzdrowszych – Omega-3, są przede wszystkim ryby: łosoś, dorsz (zwłaszcza jego wątroba), śledzie i sardynki. Sporą ilość tych cennych kwasów zawiera także olej lniany i mało znany olej z pachnotki.

Do grupy kwasów tłuszczowych Omega-3 zaliczamy 3 substancje – kwas alfa-linolenowy (ALA), eikozapentaenowy (EPA) oraz dokozaheksaenowy (DHA). Substancje te są obecne w całym naszym organizmie, w każdej komórce – jako składnik błon komórkowych, komórek nerwowych, siatkówki oka.

Od pierwszych chwil życia

O zbawiennym wpływ kwasów tłuszczowych Omega-3 na nasze zdrowie możemy mówić już w kontekście życia płodowego. Dieta przyszłej mamy powinna obfitować w ryby i inne produkty, które ich dostarczają. Jeśli kobieta nie przepada za rybami lub z innych powodów nie chce i nie może ich spożywać, lekarze najczęściej zalecają suplementację. Omega-3 wpływają bowiem na rozwój mózgu, wzrost i masę dziecka. Także po narodzinach warto, karmiąc piersią, dbać o spożywanie tych dobroczynnych kwasów, a gdy już maluch jada samodzielnie – podawać mu bogate w nie produkty lub odpowiedni, uzgodniony z pediatrą suplement. Niedobór tego składnika w diecie może bowiem spowodować u dzieci gorszy rozwój wzroku, problemy z koncentracją, mniejszą sprawność ruchową.

Serce jak dzwon

W dorosłym życiu często nie mamy czasu na regularne posiłki i zdrowy tryb życia, a przecież to one są najlepszą profilaktyką wielu chorób, także tych cywilizacyjnych. Dieta uwzględniająca kwasy tłuszczowe Omega-3 skutecznie zadziała przeciwko chorobom serca i układu krążenia (zapobiegają one nadmiernemu zagęszczaniu się krwi, zakrzepom i zatorom, obniżają poziom trójglicerydów, poprawiają rytm bicia serca, zapobiegają odkładaniu się tzw. złego cholesterolu). Także w przypadku, gdy już dopadną nas problemy z układem krążenia, warto spożywać lub suplementować Omega-3 – może to spowolnić tempo nasilania się choroby nadciśnieniowej i powstawania zmian miażdżycowych.

To jednak nie wszystkie dobrodziejstwa płynące z obecności kwasów tłuszczowych Omega-3 w naszej diecie. Powinny po nie sięgać przede wszystkim osoby pracujące umysłowo – poprawiają one bowiem funkcjonowanie mózgu, usprawniają przepływ impulsów nerwowych między komórkami. Ich regularne spożywanie może być dobrą profilaktyką choroby Alzheimera. Zapobiegają też problemom ze wzrokiem, które dopadają nas wraz z wiekiem – np. zwyrodnieniu plamki żółtej, będącemu jedną z najczęstszych przyczyn osłabienia, a nawet utraty wzroku u osób starszych.

Aktywni i zdrowi

Stosunkowo słabiej znany jest pozytywny wpływ kwasów Omega-3 na nasze stawy i kości, tymczasem ich spożywanie może zapobiegać rozwojowi osteoporozy oraz chorób na tle reumatycznym. Wreszcie, choć wiele osób wystrzegających się tłuszczów z pewnością w to nie uwierzy, pozwalają zachować smukłą sylwetkę i oczyścić organizm (przede wszystkim wątrobę) z nagromadzonych złogów tłuszczowych – powstałych w wyniku złej diety, bogatej w tłuszcze, ale te nasycone.

Osoby często chorujące, zapadające na infekcje i przeziębienia, także powinny włączyć do swojej diety Omega-3, z uwagi na ich korzystny wpływ na działanie układu odpornościowego. Kolejnym ważnym argumentem może być także uroda i młody wygląd. Zdrowa skóra, lśniące włosy, figura w normie, a ponadto mniej dolegliwości związanych z przechodzeniem menopauzy – mogą na to liczyć kobiety, które regularnie jedzą dania bogate kwasy Omega-3 lub suplementują je. Z badań wynika też, że Omega-3 spowalniają proces starzenia się komórek.

A zatem – rybka lub suplementacja!

Jeśli nie mamy możliwości regularnego spożywania ryb i olejów zawierających duże ilości naturalnych kwasów Omega-3, poszukajmy pomocy w aptece. W preparacie Omega-3 BLU Forte znajdziemy wysokiej jakości olej z morskich ryb, zawierający 35 procent kwasów Omega-3 (EPA i DHA).

Suplement Omega-3 BLU Forte jest polecany wszystkim osobom, które chcą zadbać o zdrowe serce i układ krążenia, zapobiec problemom ze wzrokiem i wesprzeć pracę swojego mózgu. Już jedna kapsułka (1000 mg) zaspokaja dzienne zapotrzebowanie organizmu na ten składnik.

Phone Icon Mail Icon
Skontaktuj się